Motor direk olarak kimyasal enerji ısısı ile beraberinde oluşan ısının mekanik enerjiye çevirebilen mekanizmaya motor denir. Motor teknolojisi içten yanmalı motor ve dıştan yanmalı motor olarak iyi kısımda ayrılmaktadır. İçten yanmalı motorlar yanma işlemi direk olarak içerde gerçekleşmektedir. Buhar makinelerin çalışma mantığı ile dışta yanmakta olan bir mekaniksel durumun motoru tetikleyerek aldığı aksiyona dıştan yanmalı motor denir.

Motorlar tiplerine göre ayrılma durumu ise sıralı motor tipi, V tipi motor, Wankel tipi ve boksör tipi olmak üzere sınıflandırılmış motor tipleri mevcuttur. Yakıt tüketim konusunda ise seçenek olarak dizel motor, benzinli motor, LPG’li motor olarak ayrımları mevcuttur.

Aynı zamanda motorun çalışma durumuna göre en önemli soğutma biçimi motor tiplerine göre belirlenir. Su soğutmalı ve hava soğutmalı olabilme durumu mevcuttur. Motor tiplerinin durumları göz önünde bulundurulduğunda iki zamanlı ve dört zamanlı olmak üzere ayrımlar gerçekleşir.

Motor asıl amacı mevcut enerjiyi mekanik enerji statüsünde çevrilerek fayda sağlanmaktadır. Kullanılan motorlu taşıtların içten yanmalı motorların çalışma durumu yakıtın karbüratör aktarmasıyla enjeksiyonun aktif sistemi ile havayla karışması ile yanma odası içerisinde pistonla sıkışma eylemini tamamlayıp bujinin ateşlenmesi ilkesi ile aksiyon tamamlanır.

Motorun Parçaları Nelerdir?

Silindir, silindir kapağı, subap, karter, karbüratör, radyatör, hava iltresi, manifoltlar, yağ filtresi, buji, endüksiyon bobini, motorun sabit olan ana parçalarıdır. Krank mili, piston, piston kolu, kam mili, su pompası, mazot pompası, enjektör, yağ pompası, yakıt pompası, distribitör, marş motoru, alternatör de motorun hareketli parçalarıdır.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
04:22
×
Whatsapp